טיפול בילדים

טיפול בילדים "צעצועים הם המילים המשחק הוא השפה" (דר' גארי לנדרט, 2002)

פעמים רבות הורים נוטים להתייחס בספקנות מסוימת למשחק עם ילדים בחדר הטיפול. "במה מועיל המשחק?", "גם אני יכול לשחק איתו" –  אלו משפטים שאני מרבה לשמוע מהורים טרם התחלת הטיפול.
הילד אינו יכול לבטא עצמו כהלכה במילים מבחינה רגשית, גם אם לפעמים לנו המבוגרים נדמה כך. ילדים נוטים לבטא את עצמם על ידי פעולות והתנהגות ולא דרך מילים. היכולת המילולית שלהם חלשה יותר, וקשה להם להפוך את המצוקה לאיזשהו מושג ברור ומסודר. לכן גם קשה להורה להבין את מצוקת ילדו דרך שיחה ולעזור לו. המשחק עבור הילד הוא כמו המילים עבור המבוגר. זהו מדיום להעברת הרגשות, בדיקת יחסים והגשמה עצמית.

מתי כדאי לפנות לטיפול רגשי עבור ילדיכם?

אם ילדיכם סובל מחרדות ופחדים, דימוי עצמי נמוך, קשיי השתלבות בבית הספר, משברים בתוך המשפחה (גירושים, אסון וכו'), קשיי עמידה בתסכולים, קשיים במיומנויות חברתיות, קשיים בקבלת גבולות, קושי בהתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז, ליקויי למידה, התנהגויות כפייתיות, הסתגרות והימנעות, התפרצויות זעם ולמעשה כל התנהגות שונה מהרגיל, שנמשכת לאורך תקופה, יכולה להיות ביטוי לקושי רגשי. לעיתים קשיים רגשיים שמופיעים כתגובה לשינוי יכולים לחלוף מעצמם. כך למשל במצבים נורמטיביים, כגון: לידת אח, שינוי מסגרת לימודית או סביבת מגורים. יכול להיות שאחרי רגרסיה קלה, תהיה חזרה לתפקוד התקין. במידה ואתם חשים שההתנהגות הבעייתית נמשכת לאורך זמן, מומלץ לפנות לגורם מקצועי לצורך ייעוץ.
סמכו על תחושת הבטן שלכם! אתם כהורים, מכירים את ילדכם יותר מכל אדם אחר. במידה ואתם חשים דאגה לגבי מצבו הרגשי של ילדכם, אני ממליצה לפנות לגורם מקצועי לשם הערכה וטיפול, בהתאם לצורך.
טיפול בילדים מתאפשר באמצעות שני כלים עיקריים והם משחק והדרכת הורים.

משחק (Play Therapy)

טיפול במשחק"כשאתה נכנס לעולמו של הילד דרך הדלת הקדמית של משחקו, אתה מגלה משהו על החדרים הפנימיים של נפשו, המקום שבו הוא באמת גר" מייק סמית.

במשחק הילד מרגיש יותר בטוח. זה המרחב שלו. הוא שולט שם וקובע את הסדר והחוקים – שלא כמו בעולם המבוגרים. שם ברחבי המשחק הוא מבטא רגשות, כעסים, תוקפנות וכו' ושם גם הוא מוצא דרכים להתמודד עם הקשיים שלו. זהו בדיוק המרחב שהמטפל נכנס – אל תוך עולמו של הילד. באמצעות המשחק, המטפל מתוודע אל הילד ומבין מהם הנושאים המרכזיים המעסיקים אותו.
משחק סימבולי היא דרך מעולה להבין מה מטריד את הילד ואילו רגשות קשורים במצבים אלו. במהלך המשחק הילד משחזר סיטואציות יומיומית אותן הוא חווה דרך המשחק. באמצעות ערוץ זה המטפל יכול לחבור אל הילד ולסייע לו לעבד את התכנים שמעסיקים אותו באופן עקיף ולא מאיים.
טיפול בילדים, אם נעשה בצורה קשובה ונכונה, מתוך הקשבה וכבוד לילד, הינו חוויה מגדילה ומעצימה עבורו. כל הקשב והריכוז של המבוגר מתמקד בילד, ומאפשר לו לחוות רגעים מיוחדים בחדר הטיפולים.

הדרכת הורים

לפי תפיסתי המקצועית חשוב לא להפריד את מצבו הרגשי של הילד מהמארג המשפחתי שבתוכו הוא חיי. שילוב הדרכת הורים בתהליך הטיפולי מאפשר התבוננות לצורכי הילד ומספק כלים להתמודדות עם מצבים רגשיים והתנהגויות שונות. ההדרכה המקצועית מאפשרת להורים לעבד את רגשותיהם ותחושותיהם בתוך התהליך הטיפולי שעובר ילדם ובמקביל אליו.
הן משחק והן הדרכת ההורים נותנים למטפל תמונה על עולמו הפנימי והחיצוני של הילד ועל ידי כך יכול המטפל לסייע לילד ולהוריו לבצע שינוי.
בקליניקה ישנו מגוון משחקים עשיר עבור ילדך לשם יצירת סביבה טיפולית מאפשרת ומיטיבה.