גישות טיפוליות

קליניקה בגן נר ליד עפולה

"כשאתה דופק על דלתה,
ותהיה אשר תהיה..
היא לעולם איננה שואלת:
"מי זה?"
אלא פותחת את הדלת
בלבביות ומיד,
כך שנראה לך
שכלל לא הייתה שם דלת"

(ויסר ז'יטי, "אימו של המשורר")

הטיפול הנפשי (פסיכותרפיה פרטנית) שאני מציעה הוא טיפול בשיחות. שיטת הטיפול נקבעת בהתאם למטרה הטיפולית שלשמה הגעת ובהתאם לצרכיך האישיים.

אני מאמינה כי הטיפול האמיתי מתקיים דרך היחסים הטיפוליים בחדר, המשוחזרים בסופו של דבר אל מחוצה לו ו"אל העולם האמיתי".
בטיפול יש הזמנה לאיכות אחרת של הקשבה. שינויים מתרחשים כשאדם מפנה מרחב לעצמו, מקשיב למה שבוקע מתוכו ומוצא דרכים חדשות לבטא את עצמו. בעזרת ההקשבה, התובנות הפנימיות והכלים שנרכשו בטיפול יוכל המטופל להתייחס אל עצמו ואל סביבתו באופן שונה, אחר ויעיל יותר מבעבר.

מזמינה אותך לקרוא עוד עליי
אני מאמינה שכל מטופל זקוק לטיפול ייחודי שמתאים לו. בחירת הגישה הטיפולית נובעת כמובן מהמצוקות, הסימפטומים, הכוחות של המטופל.

הגישה הפסיכו דינאמית

מהו טיפול דינאמי?
 זוהי פסיכותרפיה המנסה להבין את התהליכים הנפשייםטיפול פסיכו דינאמי והקונפליקטים הלא מודעים העומדים מאחורי התנהגויות האדם.
 הטיפול עשוי להימשך בין מספר חודשים למספר שנים, אורכו של המפגש הוא 50 דקות, והוא מתקיים פעם או פעמיים בשבוע במקום קבוע.

טיפול דינאמי הוא טיפול המתמקד בהבנת הדינאמיקה של נפש המטופל והבנת הדינאמיקה של הקשרים אותם יוצר המטופל בהווה ובעבר. הטיפול נקרא טיפול דינאמי מפני שהוא מתמקד בדינאמיקה הפנימית, הלא מודעת, של הנפש ובכוחות הפנימיים שפועלים בה ומשפיעים על חיינו.

מטרת הטיפול היא להגיע לחוויות, רגשות וקונפליקטים אלו, להתבונן בהם ולהבין אותם. לפי הגישה, החלקים הנסתרים של הנפש הם כאלו מפני שהם מלווים ברגשות מכאיבים שלא ניתן היה להתמודד עימם. העלאת התכנים הללו משחררת חוויות וזיכרונות שלא עובדו אל המודעות ומאפשרת למטופל להתמודד עמם בסביבה הבטוחה של חדר הטיפול ביחד עם המטפל. תהליך זה מחליש את השפעתם ומביא לאיזון נפשי ולצמיחה והתפתחות רגשיים.
בטיפול הדינאמי ישנה חשיבות רבה גם לקשר הטיפולי.דפוסים שונים מחיי המטופל עשויים לבוא לידי ביטוי גם בתוך הקשר הטיפולי כך שניתן להתייחס אליהם באופן חי ומוחשי, להבין ולהרגיש אותם בתוך הטיפול, וכך לסייע בהבנתם וביצירת שינוי מעמיק.
בטיפול הדינאמי, בשונה מטיפולים באוריינטציה אקטיבית יותר, המטופל מוביל את התהליך הטיפולי, הוא מביא את התכנים שמעסיקים אותו, כאשר המטפל עוזר לו להרחיב אותם, ולהרחיב את החשיבה וההבנה שלהם.

פסיכותרפיה בגישה דינאמית אינה מיועדת רק לאלו אשר מחפשים עזרה נפשית עם בעיה כלשהי. יש ביכולתה לעזור לאנשים לפתח את יכולתם לשאת מצבים פנימיים לא נעימים כמו תסכול, אשר מוביל בתורו ליכולת חשיבה טובה יותר על עצמי ואחרים במצבים שונים. אנשים יכולים להרגיש פעמים רבות כי יש להם פוטנציאל לא ממומש או תחושה של תקיעות בחיים ובזוגיות, אך הם אינם יודעים כיצד לשנות את המצב. פניה לפסיכותרפיה בגישה דינאמית מגבירה את החיבור הפנימי של האדם לעצמו ולאחרים, ולאורך זמן מאפשרת לו מציאת דרכים חדשות ויצירתיות להתפתחות.

מהו טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT)?


טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT ) הוא שילוב בין טיפול קוגניטיבי לטיפול התנהגותי.טיפול התנהגותי קוגניטיבי הטיפול מבוסס על הרעיון לפיו על מנת ליצור שינוי אצל המטופל, יש צורך בשינוי תפיסת המציאות (כפי שמקובל בטיפול קוגניטיבי) לצד צורך בלמידה ותרגול של התנהגויות חדשות (כפי שמקובל בטיפול התנהגותי).
לפי הגישה ההתנהגותית קוגניטיבית, האופן שבו כל אחד חווה את חייו תלוי ומושפע מהמחשבות, הרגשות ואופנות ההתנהגות הייחודיים שלו שמתרחשים באופן אוטומטי. כאשר אחד מאלו אינו מאוזן הוא משפיע על האחרים ויכול להיווצר חוסר איזון רגשי, דפוסי חשיבה שליליים דוגמת "אני לא שווה", "משהו רע יקרה" והתנהגויות לא פונקציונאליות כמו הימנעות מפעילויות מסוימות, ניתוק קשרים חברתיים ועוד.

הטיפול מאפשר הכרות טובה יותר עם כל אחד משלושת המרכיבים הללו, המחשבות, הרגשות וההתנהגויות ומסייע בהגמשה ובשינוי שלהם. מה שייחודי לגישה זו הוא שהעבודה הטיפולית מתחילה בחדר הטיפול, אך נמשכת באופן יזום גם מחוצה לו באמצעות משימות שונות. המטרה בכך היא לקחת את מה שהובן והופנם בחדר הטיפול וליישם זאת בחיים, במקומות שבהם מתעורר קושי וכך ליעל ולזרז את תהליך השינוי.
טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הוא לרוב קצר מועד (בממוצע אורך בין 3 ל- 6 חודשים), ממוקד מטרה ועוזר מאד בבעיות כגון: דיכאון, חרדה, פוביות ספציפיות (למשל פחד מנהיגה), חרדה חברתית, התקפי פאניקה, התנהגות אובססיבית כפייתית ,(OCD) פוסט-טראומה (PTSD) ועוד.

 

לכל התלבטות שהיא בנוגע לטיפול הינך מוזמן/ת ליצור קשר ואענה בשמחה.